Mecz 3: Ducks 0:5 Red Wings
Dodane przez palo dnia Maj 16 2007 12:43:00
Po dwóch bardzo zaciętych spotkaniach chyba nikt nie spodziewał się takiego wysokiego zwycięstwa Wings. Dzięki bardzo równej grze wszystkich formacji i wyśmienitej formie Dominika Haska Wings wygrali z Ducks 5:0 i wyszli w serii na prowadzenie 2-1.

Początek spotkania nie wskazywał na to, że dalsza jego część może potoczyć się w tak kuriozalną stronę. Wręcz przeciwnie, to gospodarze byli przeważającą siłą, częściej zagrażającą bramce Dominika Haska. W pierwszej tercji Ducks oddali 14 strzałów przy 9 uderzeniach Skrzydeł. Żaden ze strzałów Kaczorów nie przedostał się jednak za plecy Haska a Jean-Sebastien Giguere kapitulował dwukrotnie.

W 12. minucie krosowe podanie od Mikaela Samuelssona po szybkim kontrataku wykorzystał Johan Franzen a na 43 sekundy przed końcem tercji, gdy Wings grali w przewadze, swoje czwarte trafienie w playoffach zdobył Tomas Holmstrom uderzeniem z koła bulikowego tuż pod poprzeczkę bramki Ducks. Wings wybronili dwa okresy gry w osłabieniu, kiedy na ławkę kar wędrował Tomas Kopecky, dla którego był to debiut w playoffach. Kopecky zastąpił w składzie Kyle'a Caldera.

Motywem przewodnim drugiej tercji były niekończące się wręcz procesje zawodników gospodarzy do boksu kar. Ducks spędzili tam w sumie 13 minut, lecz Wings nie wykorzystali ani jednej z tych okazji do zdobycia bramki. Wcześniej jednak, w 4. minucie do swojego konta dopisali dwa kolejne trafienia. Najpierw, po podaniu Daniela Cleary'ego krążek odbił się od ustawionego przed bramką Todda Bertuzzi'ego i wtoczył się za linię. Po tym golu Giguere'a zastąpił w bramce Ilya Bryzgałow, który już po 17 sekundach musiał wyciągać krążek zza swoich pleców, gdy dobitkę po strzale Valtteri Filppuli wykorzystał Holmstrom.

Fiński napastnik wjechał w tercję pod lewą bandą, oszukał zwodem jednego obrońcę, po czym kolejnym ruchem chciał wytrącić Bryzgałowa z równowagi i wpakować krążek do bramki zawijając go za siatką. Bramkarzowi udało się jednak obronić to błyskotliwe zagranie Filppuli, lecz był bezsilny przy dobitce Holmstroma, który stał zaledwie kilka centymetrów od linii bramkowej.

Mimo bardzo udanego spotkania Holmstrom musiał opuścić lód w połowie drugiej tercji, kiedy został uderzony przez Roba Niedermayera i Chrisa Prongera pod bandą w strefie Ducks. Szwedzki zawodnik upadł na lód z raną na głowie, z której wydobywała się krew. Homer musiał zostać odeskortowany do szatni, gdzie przez następne kilkanaście minut zajmowali się nim lekarze. Rob Niedermayer dostał za to zagranie karę meczu, chociaż tak naprawdę wydaje się, że większą 'rolę' w tym zagraniu odegrał Pronger.

"Bardzo zdziwiła mnie decyzja sędziego," powiedział Niedermayer. "Ja po prostu odepchnąłem się kilka razy łyżwami i wyprowadziłem czyste uderzenie barkiem. Nikt nie chce oglądać jak zawodnikom dzieje się coś poważnego na lodzie, to oczywiste. Dlatego cieszę się, że wrócił do gry."

No właśnie, po zabiegach w szatni Holmstrom był gotowy do gry w trzeciej tercji i zaliczył nawet asystę przy piątym trafieniu Wings. Odwdzięczył się podaniem Filppuli podczas szybkiej kontry 2-na-1. Podanie wszerz lodu prawie przeciął Scott Niedermayer, który miał już kij na krążku. Nieszczęśliwie dla niego, guma tylko zwolniła po zetknięciu z jego kijem, co jeszcze bardziej ułatwiło Finowi oddanie strzału.

Zwycięstwo 5:0 było trzecim najlepszym wyjazdowym shutoutem Wings w historii klubu. Wcześniej, w 1966 roku udało im się wygrać 7:0 w Chicago a w 1988 cieszyli się z pogromu 8:0 w Toronto.

Czwarte spotkanie Finału Konferencji odbędzie się w nocy z czwartku na piątek również o godzinie trzeciej.

(foto: Robert Laberge/Getty Images)