Jak dbać o skrzynię biegów? Sprawdzamy!

Skrzynia biegów, tak jak każdy inny element wyposażenia samochodu wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zachowania pewnych norm w użytkowaniu, aby jak najdłużej pozostawała sprawna i nie wymagała naprawy ani szybkiej wymiany. Aby odpowiednio zadbać o skrzynie biegów należy cyklicznie dokonywać serwisu i przeglądu, a dodatkowo utrwalić sobie pewne pozytywne zachowania podczas codziennej jazdy, aby nie narażać skrzyni na dodatkowe uszkodzenia. 

Jakie działania podjąć, aby zadbać o skrzynię biegów?

Przede wszystkim warto codziennie zwracać uwagę na to, jak zachowuje się auto i czy skrzynia zmiany biegów działa sprawnie, a w razie jakichkolwiek zastrzeżeń nie podejmować dalszej jazdy, tylko udać się na naprawę skrzyni biegów w celu zniwelowania usterki. Pod żadnym pozorem nie wolno ignorować szumów, głośnej pracy skrzyni, występującego oporu przy zmianie biegów czy ewentualnych wycieków. W samochodach nie warto bagatelizować mniejszych usterek, gdyż często podczas kontynuowana jazdy mogą one przerodzić się w poważną awarię, której usunięcie może okazać się bardzo kosztowne.

Aby uniknąć takich sytuacji warto podjąć pewne działania, które pozwolą zadbać o stan skrzyni biegów:

  • wymieniać olej w skrzyni biegów (najlepiej co 3/4 zmiany oleju w silniku, czyli 4x zmieniamy olej w silniku i 1x w skrzyni biegów), oczywiście częstotliwość zmian może się różni pomiędzy samochodami biorąc pod uwagę np. stan ich eksploatacji,
  • podczas trasy: nie zmieniać gwałtownie biegów oraz nie redukować z przeskokiem o kilka biegów np. bezpośrednio z biegu 4 na bieg 1, nie stosować jazdy na półsprzęgle (szczególnie tendencja ta uwidacznia się podczas stania w korku, więc warto zwrócić na to uwagę),
  • unikać dużych obciążeń przy niskich obrotach silnika,
  • w czasie jazdy unikać permanentnego trzymania dłoni na drążku zmiany biegów,
  • podczas zmiany biegu wciskać sprzęgło do końca,
  • przy skrzyni automatycznej unikać jazdy na biegu neutralnym,
  • ograniczać moc silnika na początku jazdy – nie warto wystawiać skrzyni na próbę, a dać jej czas na osiągnięcie odpowiedniej temperatury oleju, przez pierwsze 20 minut jazdy powinno więc powstrzymywać się od sportowego stylu jazdy.

Skrzynia biegów szybko odczuwa skutki nieprawidłowego użytkowania

Warto więc zadbać o to, aby na drodze zachować powyższe normy pozwalające na to, aby skrzynia biegów seat altea 1.6 benzyna jak najdłużej pozostawała sprawna. Dostosowanie odpowiedniego biegu do aktualnej jazdy jest najważniejszym czynnikiem, warto wypracować w sobie nawyk, aby nie utrzymywać zbyt wysokich czy zbyt niskich obrotów silnika przy niewłaściwym biegu, o co zazwyczaj dbają już egzaminatorzy podczas kursów na prawo jazdy wskazując na umiejętność jaką jest ekonomiczne poruszanie się na drodze.

Warto zwrócić uwagę również na obciążenie samochodu – pojazdy, które są mocniej eksploatowane np. ciągną za sobą ciężkie przyczepy wymagają dostosowania indywidualnych zmian np. wcześniejszej konieczności zmiany oleju w skrzyni. Powyżej opisane zmiany możliwe są do wdrożenia od zaraz, a dzięki nabyciu umiejętności ekonomicznej jazdy, nie tylko można zadbać o stan ogólny mechaniki pojazdu, ale również utrzymywać stałe spalanie paliwa i zaoszczędzić nieco pieniędzy.